Lásky o piatej

Lásky o piatej
Anglické prebúdzaniaAnglicke_prebudzania.html
KlišéKlise.html
Zlodeji bozkovZlodeji_bozkov.html
Sladké snySladke_sny.html
Sladke_sny.html
Miluje nemiluje idemMiluje_nemiluje_idem.html
Lekcie z nenávistiLekcie_z_nenavisti.html
Perly tej druhejPerly_tej_druhej.html
 
lásky o piatej

o knihe:
Prvé vydanie:
krstná mama: Etela Farkašová
vyšla: 2005, sponzorsky
mäkká väzba, 20 x 13

druhé vydanie:
krstná mama: Božidara Turzonovová
vyšla: 2012, vyd. Marenčin PT
328 strán, tvrdá väzba, 20 x 13

zvláštne znamenie knihy
*tému “opérstva” ako sociálny fenomén som do slovenskej literatúry priniesla ako prvá
(Etela Farkašová, Knižná revue 16.-17./XV./ 2005)
*2013, vyšlo aj v braillovom písme pre nevidiacich

recenzie

www.litcentrum.sk

predaj knihy:
momentálne super cena 5,18 € na:
www.pantarhei.skhttp://www.litcentrum.sk/28793http://www.pantarhei.sk/knihy/beletria/romanticka-beletria-erotika/lasky-o-piatej.htmlshapeimage_10_link_0shapeimage_10_link_1
obsah:
Prezentácia knihy, 1. vydanie - 2005

Prezentácia prvého vydania sa uskutočnila 1. júla 2005 v Kultúrnom centre v Pezinku a program viedla riaditeľka KC Ingrid NOSKOVIČOVÁ. Krstnou mamou prvého vydania románu bola spisovateľka, sociologička a popredná slovenská filozofka Etela FARKAŠOVÁ. Medzi ostatnými hosťami sa na nej zúčastnili aj primátor Pezinka Oliver SOLGA, primátor Starej Turej Juraj Kišš a spisovateľky Anna ČERNOCHOVÁ a Soňa TOMÁŠOVÝCH. Kniha mala v prvom vydaní zelenú obálku.Prezentácii predchádzala výstava obrazov mojej mamy, Eleny RUMÁNKOVEJ, s názvom Obrazy 2005.

Petra prichádza do Anglicka opatrovať deti, aby od základu zmenila svoj život. Ušla pred partnerom, ktorý ju týral. Dostane sa na vojenskú základňu neďaleko Londýna, kde sa stará o dve dievčatká. Zamiluje si ich, ale postupne do ich života zasiahnu problémy rodičov, pred ktorými ich ani Petra nemôže ochrániť. Sama za v novom prostredí dáva fyzicky aj psychicky dokopy, na rozdiel od svojej domácej, ktorej sa rúca rodinný i partnerský život. Petra nemá východisko a je zahnaná do kúta...

Dojemný, no nie sentimentálny príbeh o šťastí v nešťastí, láske v neláske a všetkých paradoxoch životných osudov.

ako kniha vznikla:

Po návrate z Anglicka som pôvodne chcela napísať iba praktickú príručkou pre budúce opatrovateľky. Keď som však začala písať, do textu mi postupne presakovala priama reč. Ako som sa snažila popisovať svoje zážitky, formát sa mi celkom vymkol z rúk, veď dovtedy som písala iba poviedky. A tak som písaniu musela nechať úplne voľný priebeh! Po dvoch rokoch vznikol rukopis, ktorý mal vyše 600 strán a ďalšie skoro tri roky trvalo, kým v r. 2005 uzrel svetlo sveta - aj to vďaka sponzorom Premagas, Stará Turá a Nadácia život, Stará Turá. Ako mi rukopis vracali z jedného vydavateľstva po druhom, kdesi mi poradili, aby som text poriadne vyškrtala, čo bola asi najlepšia rada, akú som dostala. Rukopis postupne chudol, až mal rozsah menší než polovicu pôvodného... čo je aj jeho súčasná podoba.
Prezentácia knihy, 2. vydanie - 2012

Lásky o piatej vyšli po druhý raz v máji roku 2012 vo vydavateľstve Marenčin PT (oranžová obálka). Moja prvá kniha tak dostala príťažlivú obálku, dôstojnejšie zalomenie a tvrdú väzbu s prebalom.

Prezentáciu, ktorá sa uskutočnila 6. júna 2012 v Centre AHA v Bratislave, moderovala rozhlasová redaktorka, poetka a spisovateľka Ivica RUTTKAYOVÁ. Keďže kniha vyšla už po druhýkrát, rozhodla som sa program prezentácie zamerať tematicky. Venovala som ho výnimočným ženám s viacvrstvovým záberom, ktoré so mnou v programe účinkovali. Pôvodná krstná mama románu, pani Etela FARKAŠOVÁ, opäť vyzdvihla literárne prvenstvo knihy, ako aj jej štýl a prístup k téme: žiadne tabuizovanie, démonizovanie, no ani žiaden sentiment, a pritom ľahký a pútavý štýl, akým je kniha napísaná. Aktuálnou krstnou mamou nového vydania Lások o piatej bola divadelná diva Božidara TURZONOVOVÁ, ktorá odhalila, ktoré literárne ako i divadelné postavy ju fascinujú a prečo. Nevšedný podvečer podčiarkla svojim nezameniteľným hlasom speváčka Beáta DUBASOVÁ. Medzi hosťami sa objavili aj spisovateľka Ružena SHERHAUFEROVÁ, či módna štylistka Sylvia KLEINOVÁ, alebo Anna ŠALGOVIČOVÁ, prezidentka občianskeho združenia  “Nádej na život”.